skip to Main Content

LİSANSLI DEPOCULUĞUN FAYDALARI

 

 

Üreticiler mahsullerini depolayabilecekleri sağlıklı, güvenli ve sigortalı depo imkânı elde edebileceklerdir. Fiyatların düşük olduğu hasat döneminde ürünlerini satmak yerine lisanslı depolara koyarak karşılığında aldıkları ürün senetlerini teminat göstererek uygun faizli kredi kullanabileceklerdir. Ayrıca üreticiler ürünlerini borsalar aracılığıyla pazarlayabilecek ve böylelikle ürünlerini daha kolay ve yüksek fiyata elden çıkarma imkânı bulabileceklerdir.

Tarıma dayalı ticaret ve sanayi sektöründeki işletmeler ihtiyaç duydukları ürünler için depo inşa maliyetinden kurtulacak, talep ettikleri miktar, tür ve kalitedeki ürünü kolaylıkla ve güvenilir şekilde yılın her dönemi elde edebileceklerdir. Ayrıca bu işletmeler ürün senedi vasıtasıyla olası fiyat farklılıklarından korunabilecek, risklerini azaltabilecek ve ihtiyaçları halinde kredi kullanabileceklerdir.

Yatırımcılar, depolara konulan ürünlerin karşılığında düzenlenen ürün senetlerini yeni bir yatırım aracı olarak kullanabileceklerdir.

Son olarak bu sistem sayesinde tarım ürünleri ticareti kayıt altına alınabilecek, kaliteli üretim teşvik edilecek, tarımsal üretim miktarı ve kalitesi hakkında kesin veriler elde edilebilecektir. Tarım ve tarıma dayalı ticaret politikaları bu veriler ışığında daha sağlıklı yapılabilecektir.

Back To Top